© 2010 Jan Horký. Všechna práva vyhrazena.

Katalogové hity II

Ve spolupráci s architektem tvoříte na míru svůj vlastní a jedinečný dům

Podívejme se naproti tomu na to, co nabízí individuální návrh od architekta. Architekt bude jistě trvat na tom, že navštíví váš pozemek ještě před první studií. Pochopí okolní vazby a souvislosti, zjistí si, odkud svítí sluníčko, kde více pofukuje, a kde by byl nejlepší vstup na pozemek. A pochopitelně se informuje na omezení v dané lokalitě.

Individuální přístup

Především však bude naslouchat svým klientům, zamyslí se nad vašimi požadavky, možná nad nimi bude pochybovat. Zjistí, jaký typ domu se vám líbí, navrhne vám řešení, vizi pro váš dům, a v dialogu pak dospějete k zadání, na které vám připraví první studii. To znamená půdorysy, pohledy, perspektivy a komentář odborníka. Součástí bude jistě i vazba na celý pozemek včetně nejlepšího umístění stavby. Takto pečlivě, krok za krokem, tvoříte ve spolupráci s architektem svůj vlastní, jedinečný dům. Možná dojdete i k řešení, které by vás na začátku této cesty ani nenapadlo. Možná ne, ale můžete si být jisti, že dům, kde pravděpodobně strávíte podstatnou část svého dalšího života, jste naplánovali opravdu poctivě. Většina lidí nestaví desítky rodinných domů za život, aby se mohla na každém dalším poučit z chyb, které udělala na tom předchozím.

Konzultace s odborníkem

V průběhu studie se ověřují různé možnosti domu na dané místo
V průběhu studie se ověřují různé možnosti domu na dané místo

Setkávám se často s postojem typu „nejlépe si dům navrhneme sami“ anebo „stejně se mi ty jejich výtvory nelíbí.“ Když vás bolí hlava, taky nejdete k holiči, ale k lékaři. Nezapomínejme ale na to, že pro architekta budete právě vy zákazníkem. Neznamená to ale, že je pouze vaším rýsovačem. Musí dát domu proporce, měřítko, cit, osobnost. Dům vzniká v dialogu s odborníkem, který má více zkušeností než váš rychlejší soused přes plot. V jeho rukou se nemusíte omezovat na nabídku v posledním katalogu na jaro/léto 2009 a v konečném důsledku může jeho individuální přístup ušetřit nemalé peníze.

Cena architektonické studie

Mnohým jistě při čtení předešlých řádků vyskočila v hlavě otázka ve stylu „To je sice moc krásné, ale kde na to máme vzít?“ Pokud už v počáteční fázi, ve fázi základních kroků, ve fázi vytváření místa pro život, musíte takto šetřit, není lepší položit si naopak otázku, zdali si RD mohu vůbec dovolit? Zdali nebude výhodnější své peníze investovat do solidního bytu ve městě a ušetřit si tak každodenní dojíždění? Anebo jinak, opravdu je 15-60 tisíc tolik, že si je nemohu dovolit vynaložit za architektonickou studii, která zhmotní všechny mé požadavky?

Posunout stěnu s oknem dva roky po dokončení stavby tak, aby bylo lépe vidět do krajiny, je složitější, než vymalovat obývací pokoj na zeleno. Proto si z katalogu vybírejme spodní prádlo na několik měsíců, a nikoli dům na celý život!

Zamyslete, prosím, nad svým budoucím životem, než sáhnete po katalogovém domku.


Rozhovor

Pro dnešní rozhovor jsem oslovil manžele z podhůří Beskyd. Mají dvě již dospělé dcery, z nichž jedna ještě studuje VŠ a obě je příležitostně na několik dní navštěvují.
V současnosti bydlí v nájemním bytě blízko pracoviště, ovšem poukazují na zvyšování nájmu, nemožnost měnit ne zcela vyhovující dispozici bytu či na to, že podkrovní byt v domě bez výtahu není ve starším věku praktický. Rozhodli se tedy využít pozemku, který již vlastní několik let, na stavbu vlastního domku.

Proč jste se rozhodli nechat si navrhnout Váš dům architektem?

Prvotní inspiraci jsme samozřejmě hledali v katalozích typových projektů a sbírali jsme zkušenosti od našich známých a přátel. Většina z nich řešila projekty svých domů právě prohlídkou katalogu, ale tak, že si dali u místního projektanta nakreslit podobný návrh s různými úpravami podle svých představ. Tento způsob byl „levný“ a všichni byli spokojeni, zejména proto, že projektant v podstatě každému nakreslil, co kdo chtěl. Mnohé realizace takových staveb tak jsou vskutku absurdními dílky.

Brzy nám bylo jasné, že naše požadavky na dům se vymykají nepromyšleným a univerzálním řešením a i náš pozemek byl spíše atypický. Potřebovali jsme opravdu komplexní a odborný pohled od znalce, který by byl schopen a ochoten s námi prodiskutovat různé možnosti a varianty, jejich výhody a nevýhody.

Proč jste si nevybrali jeden z typových projektů z katalogu?

Odpověď na tuto otázku začíná v seznamu našich výchozích požadavků v porovnání s tím, jak je lokalizován náš pozemek: mírně svažitý směrem k severu, přístupová cesta z jižní strany. Nemáme k dispozici přípojku plynu, vodovod ani kanalizaci. Můžeme počítat pouze s elektřinou, vlastní vrtanou studnou a vlastní čističkou odpadních vod.

Potřebujeme dům dispozičně řešený tak, aby nám vyhovoval i ve stáří a poskytoval dostatečný prostor pro nás i pro občasné návštěvy našich dcer. Je také třeba mít aspoň základní prostory pro technické zázemí bytu a zahrady. Další požadavky a omezení si stanovil místní stavební úřad. Atd. atd.

A zkuste teď najít katalogový projekt, který by alespoň rámcově vyhovoval… Ložnice a koupelny ve většině případů v patře, technická místnost velikosti sotva pro umístění plynového kotle apod., zato plno balkónů, vikýřů a jiných módních trendů.

Tudy prostě cesta nevedla.

Rozhodli byste se dnes jinak? Jste spokojeni s vaším rozhodnutím?

Jistě bychom to řešili stejně a jsme spokojeni. Naše představy, jak má dům vypadat, byly rozšířeny o spoustu možností, které by nás jistě ani nenapadly. Jiný úhel pohledu na věc byl výrazným oživením.

Otázkou spíše je, jak to dnes vidí náš architekt, který s námi strávil opravdu spoustu času při hledání skutečně optimálního řešení a kterého neustále trápíme dalšími a dalšími dotazy a požadavky na upřesnění jednotlivých detailů.

Jaké doporučení byste dali lidem plánujícím si postavit vlastní dům?

Aby si skutečně uvědomili, že jde o investici na celý život a nevyplácí se nic uspěchat. Je potřeba si dobře promyslet všechny detaily dispozice domu a zajistit si tak domov pro všechny etapy života.

A aby také pozorně zvažovali, na čem ušetřit, a kde si raději připlatit. A proto krátkozraké, levné a jednoduché rady laiků důsledně konzultujte se skutečnými odborníky. Aby to levné řešení nebylo tou nejdražší a nevratnou investicí.

Děkuji za rozhovor.


Publikováno v Novém Přerovsku dne 5.3.2010