© 2010 Jan Horký. Všechna práva vyhrazena.

Rekonstrukce, dostavby, přístavby… I.

Velký díl ze stavební činnosti ve městech ukrajují právě rekonstrukce, dnes zvláště rekonstrukce panelových domů, které probíhají bez výraznějšího zájmu veřejnosti a mnohdy i nájemníků samotných. Věnujeme obnově současných domů dostatečnou pozornost?

Nejvíce bijí do očí rekonstrukce paneláků

Pokud zavítáte v Přerově do míst, kde jste již delší dobu nebyli, zaručeně vás trknou do očí další a další zateplené panelové domy a díky Zelené úsporám jich bude ještě přibývat. Tu jen vymění okna, jinde přikročí k zateplení fasády a v jiném zase musí měnit výtah nebo opravit střechu. Opravy nemají konce, však paneláků je v Přerově požehnaně! Bohužel.

Ještě před pěti, deseti lety nebyl rekonstrukční ruch tak patrný a spíše se jednalo o rozšiřování domů střešními nástavbami. O jejich architektonických kvalitách je lepší se v našem městě nezmiňovat, nemluvě o zvýšených požadavcích na parkování v dané lokalitě. Kladem je naopak získání nových bytů bez potřeby dalšího zastavování půdy a budování nové infrastruktury a cest.

Nová těsná okna a zateplení fasády

Vypadá to jako komplexní řešení, které znatelně zvýší uživatelský komfort obyvatel. Pouze částečně: tepla spotřebujeme méně a okny netáhne. Ale právě díky neuvěřitelné těsnosti nových oken je omezena vzduchová výměna, která je také důležitým kritériem vnitřní pohody bytů. Vydýchaný vzduch v místnosti není samovolně obměňován, mikroventilace je nedostačující (ačkoli prodejci tvrdí pochopitelně opak). Nezbývá tak, než pravidelně a dostatečně větrat, čili naopak vypouštět teplo ven, což jde proti logice věci.

Nečiníme-li tak, může se časem stát, že povídky o „suchém panelákovém vzduchu“ budou minulostí, protože vydechovaná vodní pára nebude unikat netěsnostmi jako dříve. Naopak vlhkost bude stoupat a dokonce může na nejchladnějších místech (rohy u lodžií či balkonů, kouty oken) kondenzovat, a nabídnout tak dokonalé podmínky pro vznik plísní. Dvě spící osoby vydýchají za noc 1,5 až 2 litry vody, a co vody se uvolní teprve při sprchování!

Bytový dům ve švýcarském Lausanne. Švýcarská čistota, střídmá barevnost, stínění žaluziemi a markýzami. Foto: autor.
Bytový dům ve švýcarském Lausanne. Švýcarská čistota, střídmá barevnost, stínění žaluziemi a markýzami. Foto: autor.

Komplexní řešení by tedy bylo takové, které by zahrnovalo i instalaci moderní vzduchotechniky, ideálně se zpětným získáváním tepla. Jako příklad poslouží paneláky z brněnského Lískovce. Je nutné, aby se o změně větrání a odsávání uvažovalo již při plánování investic do rekonstrukce.

Příliš horké byty

Se stále výraznějšími letními extrémy se dostává do popředí i problematika přehřívání bytů. Dá se však poměrně snadno vyřešit, pokud se na ni bude včas myslet. Je třeba zabránit vniknutí horkých slunečních paprsků do interiéru bytu – vnitřní žaluzie k oknům zdarma ale nejsou tím pravým řešením. Pokud mají být žaluzie z hlediska stínění efektivní, musí se umístit ještě před okenní tabule, tedy do exteriéru. Účinnost vnějších žaluzií nebo rolet oproti těm klasickým interiérovým je zhruba tři a půlkrát vyšší! Zkuste si na sluncem rozpálené okno přiložit zevnitř ruku – teplo, které se neodstíní venku, pěkně vyhřeje váš byt. Na vnější stínění by mělo myslet i město při rekonstrukcích škol!

Stínění nemusí ale probíhat pouze žaluziemi, existuje mnoho dalších prostředků, které jsou zajímavými prvky i po stránce architektonické. Jde zejména o pevné stínící clony rozličných provedení, stínítka polohovatelná, různé markýzy a vnější textilní rolety anebo již zmiňované žaluzie. Tedy i otázka stínění bytů by neměla být zapomínána, protože právě tak se může výrazně zvýšit kvalita vnitřního prostředí bytů.

Pokračování…


Publikováno v Novém Přerovsku dne 12.3.2010